Nigéria

A klasszikus nigériai csalás minden évben több millió dollárt akaszt le az átlag internetezőkről, akik naivitásuknak, és a nyereségesnek tűnő lehetőségnek bedőlve Nigériába küldenek el pénzt, vagy valamilyen terméket.
Szép dolog a tolerancia és csúnya dolog a rasszizmus, de nem lehet elégszer hangoztatni, hogy a nigériaiak csalók! Mármint nem minden nigériai csaló, és nem is minden csaló nigériai, de azok, akik magyar hirdetőoldalakon fordítóprogrammal feladott hirdetéseket írnak, majd a levelezésben valamilyen formában előtűnik a "Nigéria" kifejezés, akkor a saját érdekünkben fejezzünk be velük mindenféle kommunikációt. Több módszer is van, amivel így akasztanak le rólunk pénzt. Ezekről szeretnék most írni.

I. "Elküldi" a pénzt, postázd az árut

Ha olyan magyar oldalakon hirdetünk, amiken az emailcímünk elérhető, vagy van üzenetküldési lehetőség (expressz, aprod, jofogas, stb), akkor a durván 50000Ft feletti összegű termékeknél gyakran érdeklődnek külföldiek, akik vagy egyszerűen angolul írnak (leggyakrabban "Is this item still available for sale? Please let me know the final price with shipping"), vagy valamiféle fordítóprogram segítségével.
Ha megkapták az első választ, akkor jön a következő levél tőlük, ami valami érdekes, aranyosnak tűnő történetet ad elő. Többnyire angol úriembernek adja ki magát a csaló, és mondja, hogy a fia esküvőjére kell az ajándék, vagy a lányának aki ott tanul, de a lényeg hogy mondhatja akár azt is, hogy az Északi Sarkon él, és ő a Mikulás, aki a nigériai kisgyerekeknek akar ajándékot venni, a lényeg hogy mindenképp szóba fog kerülni, hogy bizony az említett afrikai országba kell postázni a terméket.
Ha esetleg itt még nem lenne gyanús a dolog, kezdjünk el azon gondolkozni, hogy egy külföldi miért magyar oldalakon néz hirdetéseket, és miért nem veszi meg eBayről, ahol minden sokkal olcsóbb (mivelhogy többnyire elektronikai termékekről van szó, amik külföldön olcsóbbak).
Ha még itt is naivan tovább megyünk, akkor miután kialkudtuk a vételárat, a csaló kéri a bankszámlaszámot, hogy hova legyen utalva a pénz. Majd pár nappal később küld egy hamis bizonylatot, egy nemlétező banktól, amin az van, hogy az említett bank levette a megadott összeget az ő számlájáról, és átutalta az eladó számlájára, de ezt csak akkor fogja teljesíteni, hogyha az eladó elküldi a már feladott csomaghoz tartozó tracking numbert. Vagyis csak akkor kapjuk meg ténylegesen a pénzünket, ha már feladtuk a csomagot. A PayPal-nál valóban van ilyen lehetőség, de ott ez azért működik, mert egy olyan pénzintézet tartja vissza a pénzt, aminek a felhasználói feltételek elfogadásával van joga azt visszatartani, és továbbengedni. Egy normál bank ilyet nem tehet.
Értelemszerűen a banki kivonat hamisítvány, és ha postára adjuk az árut, hiába jelezzük ezt a nem létező banknak, a pénz sose fog megérkezni, miközben az áru már úton lesz Nigéria felé, gyarapítva a harmadik világ GDP-jét.



II. Küldd el a pénzt, "küldi" az árut

Meglepő módon fordítva is működik ez a fajta csalás, és ebben nem csak a nigériaiak, hanem angolok, spanyolok, és oroszok is jeleskednek. A lényeg, hogy vannak a már említett magyar oldalakon feladva olyan hirdetések, amik irreálisan olcsón hirdetnek jellemzően népszerű műszaki termékeket. Ezekből kétféle is van, az egyik ami cégnek adja ki magát, a másik ami magánszemélynek. Először beszéljünk a cégekről. Ők a levelezés során mindenáron bizonygatják, hogy valódi, bejegyzett cégről van szó, és sok esetben ez igaz is, küldenek linket a brit cégjegyzékből, hogy ők ott vannak, és hogy megbízhatóak. Azonban nincs online bankkártyás fizetési lehetőség, se PayPal, csak és kizárólag átutalással lehet fizetni. A termék sosem fog megérkezni, a pénz után meg csak futkosni lehet, hiszen sok esetben azt sem lehet kideríteni, hogy ténylegesen melyik országban élt a csaló. A másik esetben, amikor magánszemélynek adja ki magát a srác, meglepően hamar próbálja intézni a dolgokat, sürget minket, hogy menjünk fizetni, és most jön az érdekes, azt mondja, hogy Western Unionnal kérné a pénzt. Ez azért érdekes, mert ez talán a nemzetközi pénzküldés legbiztonságtalanabb módja. Fontos leszögezni, hogy a Western Union a szolgáltatásait csak olyan jellegű felhasználásra ajánlja, hogyha valamelyik ismerősünknek, rokonunknak akarunk pénzt küldeni, akiben 100%-ig megbízunk. Mert nyomon követhetetlen, és esélytelen, hogy az elküldött pénzt jogi úton visszaszerezzük.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Szóljon hozzá, kérdezzen bátran!